רביעי, 17 אוגוסט 2022
 • הרצאות - "מסעות במילים ומצגות"
  המתארות מסעות שטח, חוויות, מפגשים עם תרבויות ואנשים...
 • טיולי ג'יפים בירדן
  בנהיגה עצמית בואדי רם פטרה קע' ג'עפר דיסה ועוד..
 • טרקים ומסעות שטח ברחבי העולם..
  טרקים בחו"ל וטיולים בארץ רב יומיים וחד יומיים..
 • טיולי ג'יפים בישראל
  טיולי ג'יפים לבעלי ג'יפים ובני משפחותיהם -חוויה מגבשת למשפחה..
 • טיולי ג'יפים בחו"ל
  בנהיגה עצמית.. חוויה מעצימה לכל חובבי טיולי שטח ואתגר..
Close
I'm not a robot
 
 
 

העולם האלפיני – טיפוס ומיתוס


העולם האלפיני – טיפוס ומיתוס
מתוך הספר "סביבה אנכית " מאת:  דני בר-ששת

"הזהירו אותי מפני הנסיעה להר מלכתחילה. היו הרבה סיבות טובות לא לנסוע, אבל הניסיון לטפס על ההר הוא עניין לגמרי לא הגיוני - ניצחון של תשוקה על הסבירות.
כל אדם יגיע למסקנה שמעצם טיבעו זהו מעשה שלא מתיישב עם כל היגיון. האמת היא שידעתי הכל ובכל זאת יצאתי להר, ובכך הייתי חלק ממותם של אנשים טובים".
(מתוך: "מוות באוורסט ג'ון קראקאוור, 1996)

מתי הפך הטיפוס למיתוס? העולם האלפיני היה שייך לאירופאים, אך מאז התפשט לשאר העולם ואף לישראל, בעיקר בתחומי הגלישה והחילוץ. הישראלי היחיד שהגיע לפסגת האוורסט עד כה הוא דורון הראל. קומץ ישראלים נוספים כבשו פסגות אחרות. למרות שישראל אינה מדינה שטיפוס הרים הינו "טרנד", המחיר, יחסית לניסיונות, כבד. כאן המקום להזכיר את חמשת הישראלים שנהרגו בניסיון לכבוש את ההר בפמיר, את שני הישראלים שנהרגו בהר שמוני בצרפת, והרוגים נוספים בדרום אמריקה והמזרח הרחוק - אירועים אשר לא קיבלו פרסום נרחב.

מספר האבידות בנפש בקרב האירופאים ושאר העולם עצום והמספרים מזעזעים. תנאים למיתוס? ללא ספק. ולמרות זאת, ענף טיפוס הרים הולך ומתפתח עד כדי מסחריות ממש.

את תחילתו של המיתוס והדרך בה צבר תאוצה אפשר לבחון דרך סיפור כיבוש הר האוורסט כפי שמספר אותו העיתונאי ומטפס הרים ג'ון קראקאוור בספרו "מוות באוורסט". העובדות, כמעט כמו בכל אירוע היסטורי, נשענות על סיפורים שעברו ממספר אחד לשני והושפעו כמובן גם מאופיו של המספר...

בשנת 1852 ניכנס פקיד משלחת מדידות הודית למשרדו של סר אנדרו וואו, המודד הראשי של ממשלת הודו, ומסר כי "מחשב" בנגלי בשם סיקדאר (באותם ימים "מחשב" היה תיאור של עבודה) ממשרד המדידות בכלכותה גילה את ההר הגבוה ביותר בעולם. ההר סומן כ- XV.

עד לאותו חישוב של סיקדאר הבנגלי, איש לא חשב כי יש משהו ראוי לציון בפסגה זו. היו מי שחשבו שפסגות אחרות הנראות מבין העננים, גבוהות יותר, אך החישובים הטרגונומטריים של סיקדאר אשר הביאו בחשבון גורמים כגון קימור פני הארץ, הפרעות אטמוספריות, סטיית אנך וכו', קבעו כי הפסגה מתנשאת לגובה 8840 מ' מעל פני הים - והיא היא הנקודה הגבוהה ביותר על פני כדור הארץ.

בשנת 1865, תשע שנים לאחר שחישוביו של סיקדאר אושרו, העניק המודד הראשי של הודו לפסגה את השם הר אוורסט, לכבוד סר ג'ורג' אוורסט, המודד הכללי שכיהן לפניו.

יותר ממאה שנים עברו, ומדידות מודרניות בעזרת קרני לייזר ושידורי לווין דופלר, תיקנו את המדידה של סיקדאר ב8- מ' נוספים, והגובה המקובל כיום הוא 8848 מ'.

משנקבע כי הר האוורסט הוא ההר הגבוה ביותר בעולם, היה זה רק עניין של זמן עד שאנשים יחליטו כי צריך לטפס עליו.

ההר זכה לכינויים שונים: הטיבטים שחיו מצפון להר כינו אותו "יומולונגמה", שפירושו "אלילה, אם העולם". הנפאלים שחיו מדרום להר כינו אותו "סגרמתה", שפירושו "אלילת השמים".

עד גילויו של ההר הגבוה ביותר בעולם כיבוש הקוטב הצפוני והדרומי נחשבו לשיא בתחום חקר כדור הארץ (ב1909- רוברט פירי הגיע לקוטב הצפוני, וב1911- אמונדסן הגיע לקוטב הדרומי). הר אוורסט נחשב ל"קוטב השלישי", ומאז ועד היום הניסיונות לכבוש את ההר גובים מחיר כבד.

מה גורם לאנשים לרצות לכבוש פסגות הרים, ובעיקר את הר האוורסט? שמעתי תשובות רבות ממטפסים שונים, אך התשובה המעניינת ביותר, אשר הפכה ברבות הימים לביטוי, היא ללא ספק של ג'ורג' ליי מאלורי, הכוח המניע מאחורי שלוש המשלחות הראשונות לפסגה: "בגלל שזה שם".

ויכוח לוהט מתנהל עד היום סביב השאלה: מי היה הראשון שהגיע לפסגה. ב8- ביוני 1924 שרר ערפל כבד על ההר ולא ניתן היה לראות את הפסגה. ג'ורג' ליי מאלורי החל לטפס אל פסגת ההר מהמחנה העלי של המשלחת. נואל אודל, חבר במשלחת, סיפר כי ראה את מאלורי לרגע קצר, בבירור, גבוה מעל "הפירמידה העליונה" - זו הייתה הפעם האחרונה שמאלורי נראה.
האם הגיע לפסגה לפני שניבלע בהר (ובאגדה)? בהעדר הוכחה של ממש, לא נרשם לזכותו כי היה הראשון שהגיע לפסגה. יש אומרים כי נמצאו בפיסגה יתדות העץ בהם השתמש מאלורי ומכאן שהוא אכן כבש ראשון את ההר.

עברו 29 שנים עד שנכבש ההר ב29- במאי 1953 ע"י אדמונד הילארי (101 שנים מיום שזוהה כהר הגבוה בעולם).

אירוע נוסף שחפף לכיבוש ההר הגבוה ביותר בעולם האיץ את אווירת המיתוס סביב ההר וטיפוס הרים בכלל. ב2- ביוני, 3 ימים לאחר כיבוש האוורסט ע"י המשלחת הבריטית בראשותו של אדמונד הילארי, אמור היה להתקיים טקס הכתרתה של המלכה אליזבת. הידיעה שפורסמה בעיתון ה"טיימס" באותו יום מתארת יותר מכל את ההשפעה שהייתה לכיבוש ההר על טקס ההכתרה ולעולם האלפיני המתפתח:
"קשה להבין עכשיו את ההנאה הכימעט מיסטית שבה התקבלה בבריטניה החפיפה בין שני האירועים (כיבוש האוורסט והכתרת המלכה). הבריטים חשו שהם יוצאים סוף סוף ממכת הצנע שהכבידה עליהם מאז סוף מלחמת העולם השניה, בה בעת ניצבו מול אבדן הקיסרות הגדולה שלהם והשקיעה הבלתי נמנעת של כוחם בעולם. אבל הבריטים שכנעו איכשהו את עצמם שעלייתה של מלכה צעירה לשלטון היא התחלה חדשה - של עידן אליזבתאני חדש, כפי שהעיתונות אהבה לכנות זאת.
יום הכתרתה, 2 ביוני 1953, היה אמור להיות יום של תקווה סימבולית ושל שמחה, שבו כל נאמני הכתר הבריטים יוכלו להיות מאוחדים.
והפלא ופלא באותו יום עצמו הגיעה הבשורה ממרחק רב - מגבול הקיסרות לשעבר, כי משלחת מטפסים בריטיים כבשה את היעד העילאי - את פסגת העולם...
הדבר העיר רגשות עזים בקרב הבריטים - גאווה, פטריוטיות, נוסטלגיה אל העבר האבוד של המלחמה, ותקווה לעתיד טוב יותר.
אנשים בני גיל מסוים זוכרים עד היום את הרגע שבו חיכו, ביום גשום ביוני, שתהלוכת ההכתרה תעבור בלונדון, ואז שמעו את הידיעה המאגית שפסגת העולם היא, במובן מסוים, שלהם".

מעבר למיתוס, מבחינתי אני, הטיפוס בכלל וההגעה לפסגת הר בפרט, יכולים להיתפס כמעט כאקט סיזיפי, שמעוררים בקרב כל מטפס רגשות חבויים עזים. הניצחון האישי של כל מטפס בהגיעו לפסגת הר הוא ניצחון הרצון והתשוקה על כל מגבלה אפשרית.

דני בר ששת
 

רוצים להצטרף להרפתקה מאתגרת ?  כיתבו לנו בצור קשר, נשמח להשיב בהקדם או דברו איתי  050-3061234

למידע נוסף מלאו פרטים

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your e-mail address Mail address is not not valid

הצטרפו לרשימת התפוצה

photovisi download 6

 

 

 

 

 

 

הרשמה לניוזלטר ועדכונים

הצטרפו לרשימת התפוצה ותקבלו עדכונים.

רוצים להצטרף להרפתקה?

תשאירו פרטים ונחזור אילכם בהקדם

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your e-mail address Mail address is not not valid

הספר סביבה אנכית - לרכישה

kricha front