רביעי, 17 אוגוסט 2022
 • הרצאות - "מסעות במילים ומצגות"
  המתארות מסעות שטח, חוויות, מפגשים עם תרבויות ואנשים...
 • טיולי ג'יפים בירדן
  בנהיגה עצמית בואדי רם פטרה קע' ג'עפר דיסה ועוד..
 • טרקים ומסעות שטח ברחבי העולם..
  טרקים בחו"ל וטיולים בארץ רב יומיים וחד יומיים..
 • טיולי ג'יפים בישראל
  טיולי ג'יפים לבעלי ג'יפים ובני משפחותיהם -חוויה מגבשת למשפחה..
 • טיולי ג'יפים בחו"ל
  בנהיגה עצמית.. חוויה מעצימה לכל חובבי טיולי שטח ואתגר..
Close
I'm not a robot
 
 
 

על שמירת טבע והטבע שלי


על שמירת טבע והטבע שלי
 מתוך הספר "סביבה אנכית " מאת:  דני בר-ששת

ענף טיפוס וגלישה במצוקים נמצא במאבק מתמיד עם רשות הטבע והגנים אשר מגבילה אותו למצוקים בודדים בשל הטענה שהוא פוגע בקינונים של דורסים. הרשות אסרה על טיפוס וגלישה בצוקים שבהם מתקיים קינון או צפוי להתקיים בהם קינון בעתיד. מידי כמה שנים מבטיחה הרשות לבחון מחדש את האישור לטיפוס וגלישה, אך תהליכי האישור מסורבלים ונגועים בבירוקרטיה פקידותית כבדה. לעיתים מאשרת הרשות אתרים שאינם מתאימים כלל לפעילות זו, אם מחוסר הבנה בנושא או אטימות לצורכי ציבור המטיילים והמטפסים. בכל מקרה "קוד" הטיילות, הטיפוס וגלישה, קובע כי יש לכבד את כל החלטות הרשות עד להודעה חדשה .

..הבירוקרטיה נהפכת תמיד לאריסטוקרטיה טורפנית, לאחר שהיא קונה לה שררה..

משנקבע חוק שמירת הטבע והוכרזו שמורות מדן ועד אילת, נכפו בשטח כללים, כללי שרירות הלב הפקידותית - היכן מותר לטייל, איפה אסור, למנהלות של הטיול נוספו אילוצים כגון : גבולות שמורה, גדרות ושערים עם קופת תשלום, מפות סימון שבילים תואמות שטח, תכיפות הביקורת והנוכחות של הפקחים והיוהרה, לאהוב את הטבע משול לאהבת גבר ואישה - נתינה וקבלה ללא גבולות. ללא פקח, שמורה לי כאן מותר לגעת.. כאן אסור זה שטח סגור.. לגעת רק במקומות המסומנים, לא להשאיר סימנים.. לא בלילה רק ביום כדי לא להפריע את מנוחת בעלי החיים.. אסור להדליק אש.. כל כך מייאש ..

שמירת ערכי טבע היא מנת חלקם של אוהבי ארץ שנולדו בה, חונכו להוקיר ולאהוב אותה, שמירת ערכי טבע אינה משחק של שוטרים וגנבים, היא כלל חינוכי שהפך לחוק והוא ניתן לכם למשמורת.. אך את הטבע תשאירו פתוח חופשי למטיילים ולאוהבי ארץ. היא של כולנו. אל תסתתרו מאחורי חוקים שרירותיים .

אנשים מטיילים כדי להנות מכל צמח, פרח וערוץ נחל, לחוות ולפרש את כל אשר מעבר לשיגרה , מטיילים בכל מקום כדי לבדוק את עצמם ויכולותיהם, לקבוע אישורים לתחושות ואולי למגבלותיהם, להתמודד עם הלא נודע ...

לדמיון ולשאיפה אין גבולות או פקח שמורה, והמחשבות טבען לנדוד אל שטחים ומערכות חיים הממתינות מהרי אילת ועד אצבע הגליל, למקומות שפקחי רשות הטבע והגנים, "דמויות" שנשזרו בחוויות הטיול שלי, חוסמים בגופם, ברכבם, בשערים ובגדרות. וחוק הטבע שריר וקיים במקום שבו עובר הגבול, יהיה מי שיחצה אותו, וכך הפכה הפרת כללי הרשות לחלק בלתי נפרד כמעט מן הטיול בשטח. תחילה היו אלה שבילים לא מסומנים, לינה בחניונים לא מאושרים, וגם הדלקנו אש.. ובמקומות אלה אני משקיף על הנוף, וחושב על המשרדים המרוחקים אשר בהם קובעים את גבולות השמורה. איני יכול שלא להשתאות על עזות הפנים הכרוכה בהתווית גבולות שמורה שרירותיים על פני ארץ שלא ידעתי את כולה. בחדר מרוחק, במסדרונות ממוזגים, מסמן פקיד בכיר בחוסר רגש, קו צבעוני - בדרך כלל ירוק, על המפה. אני כאן בשטח, נכפה עלי הגבול החוצה ארץ טבע נפלאה, ארץ שעבורי הייתה שלמה . אי נוחות כרוכה עתה בהגיעי אל הקו הזה, מקשיב לקולות הבוקעים מה"שטח האסור", שהיה "שלי" פעם, מחשבה שגורמת לי לבדוק היכן ניצבים פקחים של הרשות ואיך מערימים עליהם , ותמיד בכל מקום יוסיפו הגבולות להיות ברורים ובהירים בתודעה .

רוצים להצטרף להרפתקה מאתגרת ?  כיתבו לי בצור קשר, נשמח להשיב בהקדם או דברו איתי  050-3061234

למידע נוסף מלאו פרטים

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your e-mail address Mail address is not not valid

הצטרפו לרשימת התפוצה

photovisi download 6

 

 

 

 

 

 

הרשמה לניוזלטר ועדכונים

הצטרפו לרשימת התפוצה ותקבלו עדכונים.

רוצים להצטרף להרפתקה?

תשאירו פרטים ונחזור אילכם בהקדם

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your e-mail address Mail address is not not valid

הספר סביבה אנכית - לרכישה

kricha front