רביעי, 17 אוגוסט 2022
 • הרצאות - "מסעות במילים ומצגות"
  המתארות מסעות שטח, חוויות, מפגשים עם תרבויות ואנשים...
 • טיולי ג'יפים בירדן
  בנהיגה עצמית בואדי רם פטרה קע' ג'עפר דיסה ועוד..
 • טרקים ומסעות שטח ברחבי העולם..
  טרקים בחו"ל וטיולים בארץ רב יומיים וחד יומיים..
 • טיולי ג'יפים בישראל
  טיולי ג'יפים לבעלי ג'יפים ובני משפחותיהם -חוויה מגבשת למשפחה..
 • טיולי ג'יפים בחו"ל
  בנהיגה עצמית.. חוויה מעצימה לכל חובבי טיולי שטח ואתגר..
Close
I'm not a robot
 
 
 

על הסלע החשוף

על הסלע החשוף
מאת עזרא פימנטל גיאוגרף. מורה, מחנך, מרכז סדנאות שדה וחוגי מחקר ומדע בביה"ס התיכון לחינוך סביבתי, במדרשת שדה-בוקר.

"רק תוך ידידות רוחנית עם אנשים אתה
מצליח לחדור ולהבין את הקשר האמיתי
בין עם וארץ".
(סטפן צוויג)

התייחסותנו לנגב נסבה סביב שני צירים עיקריים: האחד - הנגב כמדבר; והשני - הנגב כחבל ארץ. אין זה המקום לעסוק בהגדרות השונות של המדבר ובשאלה האם הנגב הוא אכן 'מדבר'. אך מוסכם, שמחציתה של ארץ ישראל הוא אזור צחיח, שחון ויבש. אי-שם בין קרית-גת ובאר-שבע, משתנה בהדרגה השטח המעובד לשטח בעל צמחיה דלילה וספורדית, ולאט לאט נחשפת התשתית. תחילה בעלת אופי גלי, מתון, חד-גווני, אך ככל שמדרימים, מחריפה התשתית הגיאולוגית, מזדקרת בעוצמה ויוצרת מגוון תופעות מרשימות ואף ייחודיות בקנה-מידה עולמי. מיעוט המרכיבים הביוטיים ומיעוט המשקעים ואופיים הסופתי, מחדד את קווי הנוף, מפשט את תהליכי עיצובו ומדגיש דינמיקה סוערת של ארץ בראשית.
מעברים בולטים מסלע לסלע, משכבה לשכבה, מיחידת נוף אחת לשכנתה, מעידים על דרמה מתמשכת של תהפוכות סביבתיות, שחלו באזור במשך מיליוני שנים. כיבושים ונסיגות של ים ויבשה, ביצות, נהרות, יערות טרופיים ומדבריות, הרי געש ושפכי לבה, בנו תשתית גיאולוגית מורכבת, יחד עם מפולות סלע, דרדרות וגלישות, הפועלות בהתמדה להריסתה. אך לא רק התשתית נחשפת בחדות רבה. גם שרידי פעילות האדם השתמרו היטב ובולטים בממשותם. נוסעים וחוקרים גילו כבר מזמן מקומות יישוב רבים בנגב, וגם עין חובבנית יכולה לזהות בנקל, על רקע השיממון הבוהק, עקבות חברות אנושיות ואתרי יישוב קדומים, אשר מתקשרים לרצף מרחבי והיסטורי כמעט מלא של 4000 שנה - של מסכת חיים חקלאית, מסחרית, תרבותית ופולחנית.
גם בזמננו נקודת יישוב חדשה במדבר נתפסת באורח שונה מאשר יישוב חדש באזור מאוכלס. ריחוקו ובידודו יוצרים סקרנות מיוחדת. גם בעידן הכביש המהיר וה'פזנון' נשאר לעובר האורח המדברי משהו מהחיפוש אחרי נווה מדבר.
אכלוס הנגב נעצר בשנות החמישים ולא זכה לתנופה המקווה. לאחרונה, מאז ה'מהפך' המדיני באזור, מתבררת ביתר חריפות עובדת היותו של הנגב עתודת מרחב אחרונה. גופים שונים שנדחקו מסיני, ואחרים שנפלטו מ'גטו החוף', ממקדים בו את תכניותיהם ומתחככים תדירות אלה באלה. דבר זה הופך את הנגב לזירת התנגשות חריפה בין גורמי בטחון, התיישבות, שימור טבע, פיתוח ועוד.
אמנם הריחוק, הבידוד, הצחיחות והישימון, הפכו את הנגב במשך דורות לארץ נוודים דלים, עוברי אורח, נוסעים תמהוניים או פורשים למיניהם. אך עזות הנוף, השקט המדברי וערש ההבטחה, הצמיחו גם כוחות מטפיזיים של אמונה, נבואה, מנהיגות ורוחניות, שהטביעו חותמם על מורשת העם.
מעבר לזאת - הנגב היה בכל הזמנים חזית קדמית ממשית בבעיות קיומיות של ארץ-ישראל ובעלת אתגרים ממלכתיים חשובים. גם כיום צריך הנגב לחזור למקומו הנכון בסולם העדיפויות הלאומי ולהיות אבן שואבת למיטב הכוחות והמשאבים, ולהפוך לפרוייקט מוביל, מתוכנן, מבוקר ומאוזן.
לסיכום - זהו אזור המאכלס אקוסיסטמות טבעיות פשוטות יחסית, ואקוסיסטמות אנושיות היסטוריות (נטושות), לצד מודרניות חיות ותוססות. זהו אזור מדברי מגוון, מסקרן, מרתק, בעל גירויים רוחניים ויצירתיים חזקים. אזור בעל עתיד ופוטנציאל פיתוח.
תכונות אלו מעניקות לנגב מטען חינוכי וערכי רב.

למידע נוסף מלאו פרטים

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your e-mail address Mail address is not not valid

הצטרפו לרשימת התפוצה

photovisi download 6

 

 

 

 

 

 

הרשמה לניוזלטר ועדכונים

הצטרפו לרשימת התפוצה ותקבלו עדכונים.

רוצים להצטרף להרפתקה?

תשאירו פרטים ונחזור אילכם בהקדם

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your e-mail address Mail address is not not valid

הספר סביבה אנכית - לרכישה

kricha front